Jakie krzesło biurowe wybrać ?
Niewątpliwie wybór krzesła do biura jest dużym wyzwaniem dla kupującego. Większość kupujących kieruje się wyglądem i ceną lecz zapomina o podstawowej rzeczy... Ergonomii !. Musimy pamiętać że podstawą pracy biurowej jest komfort naszego siedzenia przy biurku. Jak o niego zadbać ? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Wygodne krzesło musi spełniać kilka warunków. Zanim użytkownik zdecyduje się na zakup krzesła, powinien poznać budowę krzesła i jego funkcjonalność.
"Sercem" Każdego krzesła jest mechanizm, dzięki któremu możemy konfigurować swoje krzesło na różne sposoby. Im bardziej rozbudowany mechanizm, tym bardziej możemy wyregulować krzesło pod nasze możliwości.
Drugą ważną rzeczą jest oparcie, to dzięki niemu utrzymujemy nasz kręgosłup w świetnej kondycji. Rozróżniamy dwa rodzaje oparcia: siatkowe i tapicerowane. Tutaj obydwie wersje tak samo spełniają swoją rolę, ale bardzo ważnym aspektem oparcia jest podparcie lędźwi, które stabilizuje odcinek lędźwiowy, wspiera prawidłową pozycję pleców i głowy. Podparcie lędźwi może występować w regulacji poduszki na wysokość, bądź w postaci regulacji pneumatycznej (pompowanie poduszki) przyciskiem + i -, lub obrotowym pokrętłem z tyłu krzesła.
Kolejnym ważnym aspektem są podłokietniki, dzięki nim zachowujemy prosta postawę oraz odczuwamy większy komfort siedzenia przy biurku w czasie długotrwałej pracy. Właściwe ustawione podłokietniki zapewniają stabilizacje łokci. Podłokietniki powinny być ustawione na równo z blatem biurka, dzięki czemu nasze łokcie są zgięte pod kątem 90 stopni przez co nie odczuwamy bólu górnych części kończyn. Rozróżniamy 4 rodzaje podłokietników: stałe, góra+dół, góra + dół + reg. szerokości, góra + dół + reg. szerokości + ruchoma nakładka przód + tył oraz góra + dół + reg. szerokości + ruchoma nakładka przód + tył + obrotowa nakładka.